Auto Air Conditioning Failures

Auto Air Conditioning Failures

Auto Air Conditioning Failures

14/11/2020

Klima çalışıyor ama soğutmuyor

Aracın kliması çalıştığı halde soğutmuyorsa klimanın gazı bitmiş ya da eksilmiş olabilir. Klima gazının bittiği ise birkaç yöntemle test edilerek anlaşılabilir. Diyagnostik cihazı yardımıyla klima denetleme ünitesinin arızasına bakılır eğer böyle bir imkan yoksa arıza başka yöntemlerle de tespit edilebilir.

Örneğin klima soğutma işlevini yerine getirmediğinde kompresör kontrol edilir. Kompresör çalışmıyorsa kompresörün gazı bitmiş veya eksilmiş olabilir. Klima az üflüyor ve yeterli miktarda soğutmuyor ise bunun sebebi polen filtresi olabilir. Polen filtresinin kirlenmesi ya da dolması sonucu araç kliması yeterli verimle çalışmayacaktır. 

Kışın klimanın kullanılmamasından dolayı klima içerisindeki yağ sirkülasyonu yeteri kadar oluşmaz. Bu durumda sızdırmazlık minimum seviyeye inerek gazın azalmasına sebep olabilir. Bu nedenle bahar aylarında klima gazı dolumu yaptırılmalıdır.

Klima peteğinin yüzeyine çok fazla böcek yapışması da klimanın soğutma veriminin düşmesine neden olur.

Klima gazı dolumu sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar

Klima gazının azalması durumunda klima gazının fazla doldurulmaması gerekir. Eğer klima gazı fazla doldurulursa, klimada gaz yokmuşçasına klima soğutma yapmaz. Bunun nedeni ise fazla doldurulan klima gazının nem tutucu filtrenin tamamen dolmasına neden olması ve kompresörün çıkış basıncını arttırmasıdır. Kompresör basıncının artması ise genleşme valfine sıvı halde çok fazla gaz geçmesine ve bu durumda klimanın yeterince soğutma yapmamasına sebep olur.

Klimanın durmadan çalışmasının sebebi nedir?

Klimanın kompresör kavramasının kilitlenmesi sonucu klima, aracın her çalışmasından sonra aktif hale gelir ve kesintisiz çalışmaya devam eder. 

Klimanın sürekli çalışmasının tek nedeni bu değildir. Klima kompesörünün rölesi bozulmuş ve açık konumda kalmışsa bu durum da klimanın sürekli çalışmasına neden olacaktır. Son olarak klima butonunun arızalanması da klimanın sürekli açık kalmasına sebebiyet verir.

Yorum ekle