What To Do To Get Efficiency In Auto Air Conditioner ?

What To Do To Get Efficiency In Auto Air Conditioner ?

What To Do To Get Efficiency In Auto Air Conditioner ?

14/11/2020

Sıcak  havalarda araç kullanmanın en güzel yanı klimadır. Fakat araç klimasını da yakıt tüketimini tavan yaptırmadan doğru şekilde kullanmak ustalık işidir.  Bu konuda Türkiye Kevser oto klima ustalarının önerilerini derledik. İşte Kevser oto klima ustalarından çok değerli tavsiyeler:


1. Araba çalışmazken klimayı çalıştırmayın

Araç klimaları, araç çalışır durumdayken en iyi performansla çalışacak şekilde tasarlanır. Motor hızlandıkça, klima kompresörü de hızlanmaya başlar ve daha iyi soğutur. Arabaya binmeden önce biraz soğutayım derseniz zaman ve para kaybetmiş olursunuz.

Sıcakta arabaya girdiniz ve içeride hava aşırı sıcaksa, harekete geçince klima çalışırken arka pencereleri 10-20 sn açarsanız içerdeki bütün sıcak hava boşalır. Ön camlar yerine arka camları açın ki sadece ön kısımdaki hava boşalmasın.

2. En düşükte çalıştırın

Klimayı en düşük sıcaklıkta çalıştırmak, daha verimli çalışmasını sağlıyor ve yakıttan da tasarruf ediyor. Derece arttıkça klimanın havayı yeniden ısıtıp tekrar soğutması gerektiğinden daha çok yakıt tüketiyor.

3. Devir daim yaptırmayın

Eğer arka koltukta yolcu varsa , devir daimi kapatmanız öneriliyor. Aracın ön kısmındaki havayı alıp arkaya veriyor yani ön kısım soğurken arka kısımda hava eskimiş ve sıcak olabiliyor.

4. Start/Stop özelliğini kapatın

Aracınızın start/stop özelliği varsa sıcaklarda bu özelliği kapatmak klima açısından önemli. Her ne kadar yakıt tasarrufu sağlasa da araç durduğunda klimanın kompresörü de duruyor.  Bir de sıkışık trafikte ve uzun yanan ışıklardaysanız klimanın eksikliği çok hissedilebilir.

5. Filtrenin temiz olması önemli

Aracınızın hava filtresi kirliyse hava akımı engellenmiş oluyor ve klimanın işi daha da zorlaşıyor. Yeni arabalarda hava filtresini kontrol etmek artık daha kolay, her araçta böyle olmasa da genelde torpido gözünün arkasında oluyor.  Kirliyse değiştirme zamanı gelmiş demektir. Böyle değilse bunu servise yaptırmanız gerek.


Yorum ekle